fbpx

Brzoza jest nie tylko pięknym symbolem narodu polskiego, ale także źródłem wartościowego, pożywnego napoju – soku brzozowego. To wspaniałe drzewo, które było wielokrotnie wspominane przez poetów, ma szerokie zastosowana w medycynie i kosmetologii. Surowcami do przygotowania różnych preparatów mogą być liście, kora, pąki oraz sok brzozy. Na początku przyjrzyjmy się temu ostatniemu.

Sok brzozowy pijany w dzieciństwie przez naszych rodziców jest bardzo zdrowym produktem, który ma wiele cennych korzyści. Oskola – bo tak inaczej nazywa się brzozę – ma silne właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeczyszczające i moczopędne, które są pomocne w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie żołądka, rwa kulszowa, reumatyzm, artretyzm, zapalenie oskrzeli i inne. Dlatego sok brzozowy można słusznie nazwać jednym z cennych darów natury, których wpływ na ludzkie ciało jest nieoceniony. Przyjrzyjmy się zatem bardziej szczegółowo nie tylko właściwościom leczniczym tego napoju, ale także sposobom jego gromadzenia i przechowywania.

Skład:

Smakuje jak świeża woda źródlana, ale ze słodkimi nutami drzewnymi. Zawiera niezbędne witaminy, minerały i cukry – głównie glukozę i fruktozę. Jest bogaty w minerały, takie jak potas, wapń, magnez, mangan, cynk, fosfor, żelazo, sód i aminokwasy. Zawiera także witaminę C i witaminy z grupy B.

Właściwości lecznicze soku brzozowego:

Brzoza zawiera kwas betulinowy, który nadaje jej właściwości przeciwzapalne. Są one pomocne w leczeniu stanów takich jak zapalenie stawów, obrzęk nerek oraz zapalenie pęcherza moczowego.
W badaniach wykazano, że związek znajdujący się w soku brzozowym znanym jako saponina ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.
Ten wiosenny nektar stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i enzymów niezbędnych do normalnego trawienia – sok brzozowy normalizuje stolec, łagodzi zaparcia.
Na choroby gardła: kaszel, ból gardła zaleca się wypić szklankę napoju brzozowego codziennie aż do wyzdrowienia.

Aby usunąć stan zapalny w jamie ustnej i zapobiec próchnicy, powinno się przepłukiwać jamę ustną sokiem brzozowym. Pijąc nektar z brzozy należy trzymać go przez kilka sekund w ustach przed połknięciem. W przeciwieństwie do wielu soków owocowych, napój ten nie uszkadza szkliwa zębów.

Pomaga pozbyć się migren i bólów głowy. Przy przewlekłym bólu, należy codziennie pić szklankę czystego nektaru brzozowego.
Długo gojące się rany, owrzodzenia, otarcia możesz przecierać nierozcieńczonym sokiem z brzozy – przyspieszy to proces gojenia.

Świeży sok jest doskonałym napojem dietetycznym, nie zawiera białka ani tłuszczu. Przeciwnie, składa się w 100% z węglowodanów. Jeśli Twoja waga stoi w miejscu, sięgnij po sok z brzozy. Pomaga w eliminacji nadmiaru soli, fosforanów, kwasów moczowych, amoniaku i niektórych leków. Pozbycie się tych zanieczyszczeń powoduje oczyszczenie dróg moczowych, a co za tym idzie pomaga w zmniejszeniu masy ciała. W celach terapeutycznych i profilaktycznych należy spożywać 1 szklankę napoju przez około miesiąc.

W upalne dni orzeźwia, gasi pragnienie i uzupełnia zapas soli mineralnych, które człowiek traci podczas pocenia się.

Pomaga uporać się z depresją uzupełniając niedobory witamin. Aby to zrobić, musisz pić szklankę soku brzozowego codziennie przez dwa tygodnie.

Sok brzozowy wspomaga usuwanie toksycznych substancji z nerek i wątroby.

Aby sprawdzić na własne oczy jego właściwości oczyszczające, trzeba wypić 200 ml codziennie rano przed śniadaniem. Cykl leczniczy powinien trwać 8-6 tygodni i powinno się spożyć ok 6-8 litrów płynu leczniczego w tym okresie.

Właściwości kosmetyczne:

Ten cenny naturalny produkt przyniesie korzyści stosując go nie tylko wewnętrznie, ale także jeśli zostanie zastosowany zewnętrznie, jako środek domowy do mycia i płukania włosów. Codziennie obmywając twarz takim „tonikiem”, łatwo pozbyć się pryszczy i trądziku. Płukanie włosów sokiem brzozowym, rozcieńczonym wodą, pomoże nie tylko wzmocnić włosy, ale także pozbyć się łupieżu. Z tego napoju można przygotować preparaty lecznicze, które są używane w kosmetologii.

Włosy:

Płukanie włosów sokiem z brzozy przywraca prawidłowe ph skórze głowy. Sok z brzozy może zastąpić odżywkę do włosów. Po umyciu głowy spłucz włosy sokiem. Ta prosta procedura przywróci siłę i blask Twoich włosów.

Tłuste włosy (balsam brzozowy)

– 2 łyżki soku brzozowego
– 1 łyżka miodu
– 1 łyżka soli kuchennej

Przygotowanie:
Wymieszaj szklankę soku brzozowego z 1 łyżką miodu i 1 łyżeczką soli kuchennej. Należy wlać płyn do szklanego ciemnego słoika.

Przed każdym myciem należy wcierać przygotowany balsam w skórę głowy. Należy owinąć włosy ręcznikiem, umyć je dopiero po półtorej godziny. Długość leczenia wynosi 10 dni. Następnie zrób 10-dniową przerwę i ponownie powtórz kurację.

Odżywcza maska do włosów

– Sok brzozowy
– Olej z łopianu
Należy wymieszać sok brzozowy i olej łopianu w stosunku 3: 1. Następnie nałożyć na włosy i owinąć ręcznikiem. Po 20 minutach umyć włosy zwykłym szamponem.

Maska przywróci włosom siłę i połysk.

Wcierka w mieszki włosowe

– Nektar z brzozy
– Miód

Przygotowany balsam z dodatkiem miodu i wcierać w mieszki włosowe.

Maska na utratę włosów

– Sok brzozowy
– Koniak
– Wywar z korzeni łopianu
Zmieszać i nałożyć na włosy. Odczekać 15-20 minut, następnie spłukać ciepłą wodą.

Skóra:

W Skandynawii napój ten uważany jest za eliksir, odżywiający i odmładzający skórę. Dzięki niemu kobiety radzą sobie z pierwszymi oznakami starzenia. Zastosowanie zewnętrznego soku z brzozy przyczynia się do usuwania plam pigmentowych na skórze, trądziku, krost, czyraków i stanów zapalnych. Doskonale tonizuje skórę i usuwa tłusty połysk. Na podstawie tego komponentu można również przygotować różnorodne kosmetyki: nalewki, maski, toniki. Oto kilka z nich:

Zapobieganie trądzikowi:

Mycie twarzy rano i wieczorem napojem brzozowym.

Pozbycie się trądziku:

– Białko jaja kurzego
– Sok brzozy
– Miód

Wygładzenie drobnych zmarszczek: (maska kremowa)

– 2 łyżki nektaru brzozowego
– 50g kiełkującej pszenicy
– 200g rozgniecionego rokitnika

Maska do cery suchej:

Sok brzozowy i miód wymieszać w stosunku 1:1.

Powyższe maski są nakładane na oczyszczoną twarz, a po 15 minutach zmywane ciepłą wodą.

UWAGA! Aby zachować właściwości lecznicze napoju, można go zamrozić w postaci kostek lodu. W razie potrzeby wcierać w skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Wskazania:

Sok ten mogą pić dorośli i dzieci starsze niż rok. Należy również pamiętać, że sok z brzozy nie zawiera alergenów, dzięki czemu można go stosować zarówno w okresie ciąży jak i karmienia piersią. Ponadto, w czasie ciąży, ten napój jest po prostu konieczny, ponieważ ma właściwości moczopędne, pomaga złagodzić obrzęk.

Przeciwskazania:

Picie soku brzozowego jest zakazane w przypadku alergii na pyłek brzozy. Reakcja w postaci wysypki i podrażnienia na skórze jest sygnałem, aby zrezygnować z picia.

Jak używać i przechowywać sok?

Należy pić świeży sok z brzozy (1 szklankę 3-4 razy dziennie pół godziny przed głównym posiłkiem) lub zamiast zwykłej wody. Na soku można również robić płatki.

Sok brzozowy można przechowywać w naczyniu szklanym w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni.

Kiedy i jak zbierać?

Sok z brzozy zbierany jest od marca do kwietnia, kiedy nie ma liści na gałęziach, ale powinny pojawić się już wkrótce. Zwykle okres przepływu soku wynosi 2-3 tygodnie.

Aby wybrać sok, wybierz drzewo o średnicy nie mniejszej niż 20 cm. Na niewielkiej powierzchni około 20 cm od ziemi, wierci się otwór nie głębiej niż 3-4 cm.

Należy postawić butelkę lub słoik pod strumieniem, żeby sok do nich spływał.

Najbardziej „owocne” godziny zbierania soku brzozowego są między południem a 18, w tym czasie ruch soków jest najbardziej aktywny.

Po zebraniu soku nie zapomnij zamknąć otworów, aby bakterie się tam nie dostały, przez co roślina mogłaby zachorować i uschnąć.

Jeśli pijesz nadmierne ilości alkoholu, jesteś aktywnym lub biernym palaczem, jesteś w stresie, bierzesz dużo leków (takich jak statyny, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwzapalne, kortyzon i leki przeciwbólowe), nie zaniedbuj tego cudownego prezentu, jaki dała nam natura.

UWAGA!

Komercyjna woda brzozowa jest pasteryzowana. W stanie naturalnym, w jakim konsumowali go przodkowie (czyli surowe i niepasteryzowane), woda z brzozy przetrwa tylko około dwóch dni, zanim zacznie się psuć. Jeśli chcecie pozyskać sok prosto z drzewa, koniecznie odezwijcie się do mnie, pisząc w wiadomości prywatnej 😉

Dziewczyny, zachęcam Was do wzięcia udziału w wydarzeniu, jaki organizuje na facebooku “ 8 tygodniowy detoks brzozowy”. Szczegóły na fanpage’u.