Zima to trudny okres dla naszej skóry, szczególnie jeśli jest ona sucha i wrażliwa. Nietrudno o przesuszenia czy podrażnienia.
Warto zagłębić się w temat, jak możemy poprawić kondycję naszej skóry i działać profilaktycznie. Wybierając kosmetyki na zimę, szukajmy składników promieniochronnych, nawilżających, łagodzących, niwelujących podrażnienia i wzmacniającym barierę naskórkową.
Aby uzyskać takie efekty, w składzie powinniśmy znaleźć: wodę (agua), emolienty, tzn. składniki tłuszczowe (najczęściej w kosmetykach stosuje się masła i oleje roślinne), hydrofoliowe składniki nawilżające (np. gliceryna czy aminokwasy), filtry, emulgatory, substancje łagodzące (np. pantenol czy ekstrakty roślinne jak ekstrakt z rumianku), kompozycje zapachowe.
Przy czym warto podkreślić, że składniki wymieniane są w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia.
Nie zapominajmy o filtrach!
Nawet zimą nie możemy ignorować ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie podczas ferii i wyjazdów na narty. Pewne doświadczenie dowiodło, że opalanie na śniegu jest bardziej efektywne niż to na piasku niedaleko wody. Gdyby tylko słońca było więcej, a temperatura na tyle wysoka, że nie musielibyśmy opatulać się z każdej strony – każdy wracałby z ferii z piękną opalenizną. Używajmy filtrów na odsłonięte części ciała, chyba że pragniemy nierównomiernej opalenizny i śladów po goglach ?
Krem do rąk – dodatkowa para rękawiczek
Często nawet nosząc rękawiczki, odczuwamy chłód. Kremując dłonie przed każdym wyjściem zapobiegniemy narażeniu ich na wysuszenie. Najlepiej do tego sprawdzą się tłuste kremy czy masło shea.
Stop spierzchniętym ustom!
Podobnie jak cała twarz – usta szczególnie narażone są na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Aby je przed nimi chronić, warto w ciągu dnia często aplikować pomadki z woskiem. Pomocne okazać się mogą także maseczki czy peelingi, które pozwolą zachować ustom gładkość i zdrowy wygląd.
Gruboziarnisty peeling – co za dużo to niezdrowo
Zimą powinniśmy szczególnie dbać o naszą naturalną barierę skóry. Nie sprzyjają temu ostre, gruboziarniste peelingi. Lepszą alternatywą będą delikatne cukrowe scruby, łagodnie złuszczające skórę. Przepis na taki scrub jest bardzo prosty, wystarczy działać wg zasady: cukier + olej.
Scrub kokosowo-pomarańczowy:
Składniki: – 300g cukru granulowanego – 2 łyżki oleju kokosowego w stanie płynnym (czyli w temperaturze pokojowej) – 10 kropel olejku pomarańczowego
Przygotowanie: Dodaj olejek pomarańczowy do oleju kokosowego i wymieszaj. Mieszaninę dodaj do cukru i dobrze wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły. Scrub przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, nie dłużej niż miesiąc.
Pij jak podczas upałów
Mimo że za oknem temperatura poniżej 0°C, w naszych domach silnie działają kaloryfery, przez co bardzo łatwo o wysuszenie skóry i odwodnienie organizmu. Podczas zimy powinniśmy pić tyle wody, ile podczas gorącego lata. Niezależnie od pory roku, dorosła osoba powinna pić co najmniej 1,5l wody dziennie.
Dzięki tym poradom przetrwanie zimy nie będzie takie trudne, a odliczanie do wiosny znacznie przyjemniejsze!
A Wy lubicie zimę? ?