Szukasz zdrowszego zamiennika ciasta marchewkowego?
Oto zdrowy przepis na bezglutenowe ciasto marchewkowe. To 100% pełnoziarniste babeczki, najlepsze, jakie kiedykolwiek jadłam.
Użyłam kombinacji mąki migdałowej i kokosowej, aby uzyskać idealną konsystencję. Chcę, aby moje wypieki bezglutenowe smakowały tak samo jak klasyczne ciasto z mąki pszennej. I tym razem mi się udało!
Czas przygotowania: 15 min
Czas pieczenia: 17-20 min
Ilość babeczek: 8
Do babeczek marchewkowych potrzebujemy:
1 1/4 szklanki (125 gramów) blanszowanej mąki migdałowej ( ja kupiłam płatki migdałowe i je zmieliłam)
2 łyżki (16 gramów) mąki kokosowej
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/8 łyżeczki soli
1 1/2 łyżeczki zmielonego cynamonu
1/2 łyżeczki zmielonego imbiru
1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
2 duże jaja, temperatura pokojowa
1/3 szklanki (75 gramów) nierafinowanego oleju kokosowego, roztopionego, użycie oleju nada lekko kokosowy smak babeczkom) Uwaga! Czytajcie uważnie etykiety, ponieważ w sieciówkach olej kokosowy jest rafinowany, najlepiej kupić go w sklepie ze zdrową żywnością 🙂
1/3 szklanki (106 gramów) miodu
2 łyżeczki wanilii
1/2 szklanki (50 gramów) startej marchwi
opcjonalnie przyprawy
Przygotowanie:
- W dużej misce wymieszaj mokre składniki (jaja, miód, wanilia, olej kokosowy).
- Dodaj suchą mieszankę do mokrej, aż do momentu połączenia składników, a następnie dodaj startą marchewkę.
- Podziel ciasto równomiernie i przełóż do foremek. Piecz 17-20 min, aż do momentu, gdy wykałaczka wbita w ciasto będzie czysta.
- Niech muffiny ostygną przez 5 minut w piekarniku. Następnie wyjmij je i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego!
Wypróbujcie przepis sami i koniecznie podzielcie się nim z bliskimi 😉
Czym można zastąpić olej kokosowy? 🙂
Nie korzystam z niego, ponieważ jest jednym z najbardziej niezdrowych olejów.
Hej Goła, olej kokosowy to kontrowersyjny temat odkąd American Heart Association opublikowało raport zakazujący stosowania oleju kokosowego, obwiniając go za wysoki poziom tłuszczów nasyconych. Uważam, że należy z dystansem podchodzić do tego.
AHA mówi: tłuszcze nasycone, w tym olej kokosowy, mogą prowadzić do chorób układu krążenia, jednak badania pokazują, że tłuszcze w oleju kokosowym mogą faktycznie zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru oraz zapobiec dwóm głównym czynnikom ryzyka chorób serca: otyłości i miażdżycy.
AHA mówi: Olej kokosowy podnosi LDL – „zły” cholesterol.
Inne badania mówią, że nie wszystkie LDL powodują uszkodzenia, a olej kokosowy może nawet pomóc obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Idea „dobrego” i „złego” cholesterolu istnieje już od dawna. HDL jest dobry, podczas gdy LDL zły. Nowe badania pokazują, że LDL ma w rzeczywistości dwie odmiany, co ma ogromne znaczenie.
Biorąc wszystko pod uwagę, nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że olej kokosowy prowadzi do wzrostu szkodliwego LDL.
Konkluzja: Istnieje wiele powodów, dla których olej kokosowy jest dobry dla zdrowia.
Kluczowe jest posiadanie aktualnych, opartych na faktach informacji z godnych zaufania źródeł;p
Myślę, że ta niewielka ilość w przepisie nikomu nie zaszkodzi, gdyż sama używam oleju kokosowego bardzo długo ( w normalnych ilościach), robię systematycznie badania i jeszcze ani razu nie miałam złego wyniku. Najczęściej na zimno używam olej z pestek dyni, olej z orzecha włoskiego, olej chia, olej lniany, a oleju kokosowego używam najczęściej gdy coś gotuje, czy piekę ;p
Każdy może mieć swoje zdanie, dlatego jeżeli nie jesteś na diecie wegetariańskiej to polecam zrobić swój własny smalec i użyć go zamiast oleju kokosowego- to byłoby najlepsze rozwiązanie ;p
PS. Jeśli chcesz wyślę Ci te badania, na których opieram swoją wypowiedz
Trzymaj się