fbpx

Mamy już początek lutego, za oknem szaro i ponuro, a to oznacza zmniejszenie produkcji witaminy D3 tzw. „sunshine vitamin” w naszym organizmie. Najlepszym sposobem zdobycia jej jest ekspozycja na słońce. Jednak według standardowych wytycznych dla Europy Środkowej powinniśmy suplementować ją w okresie jesienno-zimowym (od września do kwietnia). W Polsce niedobór witaminy D3 dotyka większość populacji, co związane jest głównie z położeniem geograficznym kraju, ale i miejskim stylem życia, który sprawia, że coraz mniej czasu spędzamy na powietrzu.

W dzisiejszych czasach suplementacje stosuje się coraz częściej we wszystkich grupach wiekowych. Jeszcze kilka lat temu niewiele osób dostarczało swojemu organizmowi witaminę D3, podawano ją tak naprawdę jedynie niemowlętom. W naszym kraju standardem staje się badanie stężenia witaminy D3. A czy Ty suplementujesz tę niesamowitą witaminę? Zaraz Cię przekonam, dlaczego jest niezbędna do utrzymania zdrowia, przedstawiając jej niesamowite właściwości

Osłabiony układ autoimmunologiczny, nawracające infekcje, alergie, opryszczka czy grzybica?

Witamina D3 poprawia autotolerancję naszego układu, dlatego warto wykorzystać ją w walce z tymi schorzeniami.

Problem z koncentracją, nie możesz nauczyć się do ważnego egzaminu?

Witamina D pozytywnie wpływa na sen i nastrój – łagodzi depresję oraz objawy PMS. Pomaga zapobiegać chorobom Parkinsona. Jest ważna w procesie rozwoju oraz dojrzewania mózgu, co obejmuje zdolność uczenia się, zapamiętywania, kontrolę motoryki, a także zachowania społeczne.

Masz problem ze schudnięciem?   

Jak najszybciej sprawdź stężenie witaminy D3 we krwi. Odpowiednia ilość witaminy D3 ułatwi Ci utratę wagi. Zaniedbanie tego ważnego składnika odżywczego spowoduje, że Twoje starania pójdą na marne. Aby wyrównać jej poziom możesz jeść więcej żywności zawierającej witaminę D, wystawiać się na promienie świetlne albo zacząć ją suplementować.

Nowotwór? Nie, dziękuję!

 Badania nad prewencją chorób nowotworowych wykazały, że już przez samo osiągniecie optymalnego poziomu witaminy D3 i wapnia można zmniejszyć zachorowalność na 20 najczęstszych rodzajów raka o 50% a nawet i więcej.

 Chcesz mieć piękne, lśniące włosy? 

Wspaniałą właściwością witaminy D jest redukcja stresu i zapewnienie dobrego samopoczucia. To z kolei może zmniejszyć ilość wypadania włosów podczas nadmiernego stresu. Sprawi, że będą mocne!

 Ile witaminy D3 potrzebujesz?

Stężenie we krwi rzędu 75-150 nmol/1 (od 30 do 60 ng/ml) oznacza, że w naszym organizmie znajduje się wystarczająca ilość witaminy D3

Gdzie znajdziemy witaminę D3?

Tuńczyk, łosoś, nabiał

Bierzesz witaminę D3, przyjmuj również witaminę K2. Przyjmując witaminę D3 zwiększamy zapotrzebowanie na witaminę K2. Razem oba te składniki pomagają wzmocnić kości i polepszyć stan zdrowia.

Pamiętaj, że witamina D3 jest rozpuszczalna w tłuszczach, a więc nie zapomnij spożywać jej z dodatkiem tłuszczu. Ja zażywam ją wraz z łyżką oleju kokosowego

Jak widać witamina D3 jest niezbędna do utrzymania zdrowia. Ma ona wpływ na około 10% naszego genomu. W pewnym sensie przypominamy bakterie słoneczne – czerpiemy energię ze słońca. Podobnie jak rośliny potrzebują światła do wzrostu, my potrzebujemy go do prawidłowego funkcjonowania.

UWAGA!

Sprawdź, czy przyjmujesz odpowiedni rodzaj witaminy D3. Większość ludzi nie wie, że Witamina D2 – przepisywana przez lekarzy odmiana syntetyczna, nie działa tak dobrze jak witamina D3. Każdy mikrogram przyjmowanej doustnie 25-hydroksywitaminy D jest 5 razy skuteczniejszy w podnoszeniu poziomu witaminy D we krwi niż taka sama dawka witaminy D2.