Olej rycynowy wytłaczany jest z nasion rącznika pospolitego – rośliny naturalnie występującej w Afryce i Indiach. Mimo że roślina ta jest silnie trująca, olej z niej pozyskiwany ma zastosowanie w wielu dziedzinach.
Olej rycynowy pod lupą…
Olej ten tłoczy się na zimno, a następnie rozkłada substancje trujące poprzez wygotowanie w wodzie.
Składa się w większości z glicerydów kwasów (w ok. 80% rycynylowego, a ponadto oleinowego, linolowego, stearynowego, palmitynowego). Oprócz tego, znajdziemy w nim witaminę E, białka i minerały.
Wszystko to czyni olej rycynowy niezwykle pożyteczną substancją. Od wielu lat ludzie wykorzystują go w celach estetycznych i leczniczych.
Właściwości
Dla urody
- Olejek znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na wzrost i kondycję włosów. (Poznaj cudowny wpływ olejku rycynowego na piękne, długie i gęste rzęsy: [KLIK] )
Zapobiega wypadaniu włosów, wspomaga ich wzrost, zagęszcza, przyciemnia. Sprawia, że włosy łatwiej się rozczesują, są zdrowsze i pełne blasku. Możesz stosować maski na włosy z jego udziałem (→ czytaj dalej tekst, aby poznać przepisy) bądź dodać go do szamponów czy odżywek w proporcji 1:3.
- Pomaga zredukować efekt przemęczenia – cienie pod oczami. Regularnie nakładaj go, wklepując delikatnie w skórę pod oczami. Pozostawiaj co najmniej na kilka minut, aby składniki odżywcze mogły wchłonąć w skórę.
- Jest składnikiem wielu kosmetyków; od mydeł przez kremy, balsamy, szampony i odżywki, po szminki i błyszczyki. Ma właściwości odżywcze, nawilżające i ochronne. Często wymieniany w składzie jako „castor oil”.
- Wzmacnia paznokcie – dzięki niemu stają się mocniejsze i nie rozdwajają się. Możesz wcierać olej bezpośrednio w paznokcie, masując je kilka minut, a także podgrzać olej i moczyć w nim paznokcie przez kilkanaście minut. Inną alternatywą jest wtarcie oleju w ręce i paznokcie, włożenie rękawiczek i pozostawienie na całą noc.
- Dobry dla skóry: suchej, trądzikowej, poparzonej słońcem. Pomaga również zwalczyć kurzajki, czyraki, zakażenia drożdżakami, infekcje grzybicze czy chroniczne swędzenie. Wystarczy, że namoczysz wacik w oleju rycynowym i nałożysz na obszary problematyczne. Pozostaw na godzinę, a następnie dokładnie spłucz. Jeśli chcesz nawilżyć swoją suchą skórę twarzy, wmasuj w nią kilka kropel oleju i pozostaw na noc, a rano zmyj. Obudzisz się z gładką, jędrną i odżywioną skórą.
Uwaga: Olej rycynowy jest silnie nasycony, więc nie należy stosować go w zbyt dużych ilościach, ponieważ może zatkać pory, a co za tym idzie – spowodować powstawanie wyprysków.
- Redukuje blizny i rozstępy – należy regularnie wmasowywać olej i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zauważalne efekty przychodzą powoli. Nie mniej jednak, warto go stosować, ponieważ jest naturalnym i trwałym rozwiązaniem – kwasy tłuszczowe wnikają głęboko w tkankę blizny i wypychają ją, stymulując wzrost zdrowej skóry.
Dla zdrowia
- Środek dezynfekujący rany – ma działanie antybakteryjne, a ponadto uśmierza ból i swędzenie. Może być używany do dezynfekowania ran otwartych.
- Pomoże na zaparcia i zatrucia, ponieważ jest silnym środkiem przeczyszczającym. Przyjmuj przez 3 dni po 1 łyżeczce czystego, tłoczonego na zimno oleju rycynowego.
Uwaga: przeciwskazaniami do wewnętrznego stosowania oleju rycynowego są m.in.: ciąża, miesiączka, bóle brzucha. Najlepiej skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania oleju rycynowego.
- Leczy artretyzm i bóle stawów. Świetnie sprawdzi się zatem jako olej do masażu. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, uśmierzy bóle stawów i mięśni, zapalenia nerwów.
Przepisy
Maska na zniszczone i wypadające włosy:
Składniki:
– 1 żółtko jaja
– 1 łyżka oleju rycynowego
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– ew. sok z cytryny – jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się
Wykonanie: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, następnie lekko podgrzej i nałóż na włosy. Nałóż na głowę czepek i pozostaw na co najmniej godzinę – dla lepszego efektu możesz zostawić na całą noc. Umyj włosy. Jeśli będzie ciężko zmyć olej, pomóż sobie sokiem z cytryny bądź octem jabłkowym.
Pamiętaj! Olej rycynowy może przyciemniać włosy.
Maseczka rozjaśniająca do twarzy:
Składniki:
– 1 łyżka oleju rycynowego
– pół ogórka gruntowego
– sok z połowy cytryny
– 1 białko jaja
Wykonanie: Ogórek zmiksuj za pomocą blendera. Powstałą papkę odsącz z nadmiaru soków. Wymieszaj zmielonego ogórka z białkiem i sokiem z cytryny. Dodaj olej rycynowy. Nałóż na twarz i zostaw na 30 minut. Spłucz ciepłą wodą.
Maseczka nawilżająca do twarzy:
Składniki:
– 1 łyżka oleju rycynowego
– 2 łyżki śmietany (gęstej)
– 2 łyżki miodu (płynnego)
Wykonanie: Powyższe składniki połącz ze sobą i nałóż na skórę twarzy. Pozostaw na 20 minut, a później zmyj. Śmietana pozwoli zachować młody wygląd, olej rycynowy nawilży, a miód odżywi i doda pięknego, zdrowego rumieńca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach miodu przeczytaj: [KLIK]
Już od kilku miesięcy używam olej rycynowy na rzęsy i znajome zachwycają się ich długością i gęstością ?
Daj znać, czy udało mi się przekonać Cię do wypróbowania tej niezwykle ciekawej i pomocnej substancji!