Miód od dawnych czasów jest na całym świecie uważany za lek ciała i duszy. W kulturze babilońskiej był symbolem wiecznej szczęśliwości, a dla greckich bogów był nektarem i eliksirem życia. Dzisiaj często jest dodatkiem do leków i kosmetyków.
Miód składa się przede wszystkim z fruktozy i glukozy, ale również z witamin i mikroelementów, a także z olejków eterycznych i kwasów organicznych.
To, jakiego rodzaju jest miód wpływa na jego właściwości i zastosowanie. Do najbardziej popularnych należą: gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy, manuka, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy.
Gryczany
Zawiera rutynę, która przyśpiesza gojenie się i regenerację skóry. Wzmacnia naczynia krwionośne – doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry naczyniowej. Ma wiele witamin i minerałów, w szczególności magnez, który łagodzi stres.
Spadziowy
Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, sprawdza się na kaszel, przeziębienia i infekcje skórne. Używa się go przy chorobach dróg oddechowych, nawet tak poważnych jak zapalenie płuc.
Lipowy
Działa antybiotycznie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo. Uspokaja, wyrównuje ciśnienie, wycisza, pomaga w zasypianiu.
Wrzosowy
Wyróżnia się dużą zawartością witaminy B. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz rozgrzewające. Wspomaga proces usuwania toksyn. Wykorzystuje się go w kosmetykach dla efektu wygładzenia.
Manuka
Zawiera MGO (methylyglyoxal), dlatego ma silne działanie antybakteryjne i wzmacniające. Wykorzystuje się go do zwalczania chorób układu pokarmowego, a także jako profilaktykę przeciw grypom i przeziębieniom.
Wielokwiatowy
Jest bardzo słodki, więc świetnie dodaje energii. Poleca się go uczulonym na pyłki roślin. Ponadto wykorzystuje się go jako dodatek do kosmetyków, ze względu na jego właściwości upiększające.
Rzepakowy
Ma właściwości detoksykacyjne. Służy przy schorzeniach serca, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Przyspiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem.
Akacjowy
Ma pozytywny wpływ na układ trawienny – wspomaga trawienie, przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka. Pomaga przy schorzeniach nerek i dróg moczowych, ponieważ ma działanie moczopędne i bakteriobójcze.
Miód jako kosmetyk
Miód z powodzeniem można używać w pielęgnacji. Stosowany na skórę twarzy pomoże w leczeniu niedoskonałości, a ponadto nawilży oraz dostarczy naszej skórze zdrowia i blasku. Jest również dobrym sprzymierzeńcem w walce o wieczną młodość ? – jego właściwości przeciwutleniające uodpornią na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i powstawanie zmarszczek. W pielęgnacji włosów dodaje im blask, doskonale odżywia i nawilża. Wzmocni zniszczone, łamliwe, przyśpieszy wzrost włosów.
Zrób to sama!
Ze względu na swoje właściwości, bez wątpienia miód można stosować samodzielnie lub dodać go do kosmetyków codziennego użytku. Ale w połączeniu z innymi wartościowymi składnikami, możemy wzmocnić dobroczynne działanie ?
Oto kilka przeróżnych przepisów do wykorzystania w codziennej pielęgnacji:
-
Maseczka do skóry tłustej i mieszanej:
Składniki:
– 2 łyżki miodu
– 2 łyżki twarogu
– 2 łyżki oliwy
– 2-3 krople olejku herbacianego (opcjonalnie – ze względu na właściwości antybakteryjne)
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszaj dobrze ze sobą i nałóż na twarz. Odczekaj 15 minut, a potem zmyj letnią wodą.
-
Maseczka przeciwtrądzikowa:
Składniki:
– 3 łyżeczki miodu
– ½ łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszaj dobrze ze sobą i nałóż na twarz. Odczekaj 20 minut, a potem zmyj letnią wodą. Maseczkę wykonuj raz w tygodniu.
Uwaga! Cynamon może podrażniać, jeśli wystąpi u Ciebie pieczenie, natychmiast zmyj maseczkę.
-
Maseczka przeciwzmarszczkowa:
Składniki:
– 1 łyżka miodu
– 2 łyżki oleju migdałowego
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszaj dobrze ze sobą i nałóż na twarz. Odczekaj 20 minut, a potem zmyj letnią wodą. Maseczkę wykonuj 2-3 razy w tygodniu.
-
Maska na włosy:
Składniki:
– 1 łyżka miodu
– ¼ szklanki soku z cytryny
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszaj dobrze ze sobą i nałóż na włosy. Najlepiej będzie przykryć głowę czepkiem lub folią, bo takie maski działają jeszcze lepiej pod wpływem ciepła. Odczekaj 30 minut, a potem spłucz letnią wodą. Doskonale odżywi i uodporni włosy na wypadanie.
-
Odżywka do włosów:
Składniki:
– 2 łyżki miodu
– kilka kropel oliwy z oliwek
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszaj dobrze ze sobą i wmasuj w skórę głowy i włosy. Owiń głowę folią lub załóż czepek i odczekaj 30 minut, a potem spłucz letnią wodą. Twoje włosy będą błyszczące i gładkie.
-
Peeling do ciała:
Składniki:
– 1 ½ szklanki mielonej kawy
– 1 szklanka oliwy z oliwek
– 4 łyżki miodu
– kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie)
Wykonanie:
Zagotuj wodę i zalej kawę. Ostudź fusy i dodaj do nich olej, mieszając łyżką. Stopniowo dolewaj miód (oraz olejek eteryczny). Peeling nakładaj na oczyszczone ciało i wmasowuj okrężnymi ruchami. Dokładnie zmyj po zakończonym zabiegu i zastosuj balsam. Jeśli nie zużyjesz całego peelingu, przełóż do pojemnika i przechowuj w lodówce.
Kawa pomoże w walce z cellulitem, a miód działa odżywczo i chroni przed starzeniem się skóry.