fbpx

Wiosną i latem tysiące dmuchawców zakwita w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, malując wszystko w słonecznych barwach. Mniszek lekarski jest jedną z najczęściej występujących na naszej planecie roślin. Łatwo dostosowuje się do warunków środowiskowych, rośnie na równinach i w górach, na słońcu i w cieniu. Przetrwa w każdych warunkach. Wiele osób widzi go jako bezużyteczny chwast, wyrastający na trawnikach... Ale dla mnie i wielu innych mniszek lekarski to prawdziwy „eliksir życia”.Jest nie tylko jadalny i odżywczy, ale ma silne właściwości lecznicze dla skóry.

Przyjrzyjmy się i odkryjmy zaskakujące korzyści, jakie ma do zaoferowania dmuchawiec

  • Poprawia zdrowie kości

Dmuchawiec jest bogaty w wapń, który jest niezbędny dla wzrostu i wytrzymałości kości. Jest także bogaty w przeciwutleniacz, taki jak witamina C. To znaczy, że chroni kości przed uszkodzeniami związanymi ze starzeniem się, które spowodowane jest wolnymi rodnikami i często postrzegane jako słabość kości, osłabienie i zmniejszona gęstość.

  • Dobry na wątrobę

Mniszek lekarski może pomóc wątrobie na wiele sposobów. Wspomniany wcześniej antyoksydant – witamina C – utrzymuje pracę wątroby w dobrym trybie i chroni ją przed starzeniem. Ponadto mniszek pomaga utrzymać prawidłowy przepływ żółci, jednocześnie pobudzając trawienie. Prawidłowe trawienie może zmniejszać występowanie zaparć, co z kolei zmniejsza ryzyko poważnych problemów żołądkowo-jelitowych.

  • Na cukrzycę

Sok z mlecza może pomóc diabetykom poprzez stymulowanie produkcji insuliny z trzustki, utrzymując w ten sposób niski poziom cukru we krwi. Ponieważ mlecze są moczopędne, u chorych na cukrzycę pomagają usunąć nadmiar cukru z organizmu. Diabetycy mają również problemy z nerkami, więc właściwości moczopędne mniszka lekarskiego mogą pomóc w usuwaniu złogów cukru z nerek. Co więcej, sok z mniszka jest lekko gorzkawy w smaku, co skutecznie obniża poziom cukru we krwi, podobnie jak wszystkie gorzkie substancje. Niższy poziom cukru we krwi i regulowane uwalnianie insuliny zapobiega niebezpiecznym skokom i spadkom cukru u osób chorych na cukrzycę, więc specyfiki z mniszka lekarskiego mogą być idealnym rozwiązaniem!

  • Działa na układ moczowy

Pomagają pozbyć się toksycznych substancji z nerek i dróg moczowych. Właściwości dezynfekujące mniszka lekarskiego hamują wzrost mikroorganizmów w układzie moczowym.

  • spadek masy ciała

Mlecze przez to, że sprzyjają oddawaniu moczu, a tym samym pomagają stracić „masę wody”, nie powodując żadnych skutków ubocznych. Ponadto, mlecze są niskokaloryczne, podobnie jak większość zielonych liści, za (~ 100 cal / 4 filiżanki), otrzymujesz ogromną ilość korzyści. Właśnie dlatego mlecze są czasami używane jako substancje słodzące, ponieważ nie są one pełne niezdrowych cukrów.

  • Reguluje ciśnienie krwi

Oddawanie moczu jest skutecznym sposobem obniżania ciśnienia krwi. W rzeczywistości większość nowoczesnych leków obniżających ciśnienie krwi opiera się na tym zjawisku. Sok zwiększa oddawanie moczu, zarówno pod względem ilości, jak i częstotliwości. Dlatego pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Błonnik mniszka lekarskiego jest również pomocny w zmniejszaniu poziomu cholesterolu, który jest jednym z czynników zwiększających ciśnienie krwi. W mniszku występuje dużo potasu, który jest bardzo skuteczny w obniżaniu ciśnienia krwi

  • Zapobiega anemii

Mlecze mają dobre poziomy żelaza, witamin i zawartości białka. Podczas gdy żelazo jest integralną częścią hemoglobiny we krwi, witamina B i białko są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i niektórych innych składników krwi. W ten sposób mniszek lekarski może pomóc osobom z anemią w utrzymaniu ich stanu w dobrej kondycji.

Działanie w kosmetologii:

Ochrona skóry

Sok z mlecza jest przydatny w leczeniu chorób skóry, które są spowodowane przez infekcje bakteryjne i grzybicze. Wynika to z faktu, że sok jest silnie zasadowy i ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Powinieneś zachować ostrożność podczas używania tego soku i unikać kontaktu z oczami. Może być stosowany na świąd, grzybicę, egzemę i inne choroby skóry bez ryzyka efektów ubocznych lub zaburzeń hormonalnych zwykle powodowanych przez farmaceutyczne leczenie skóry.

Dzięki mikroelementom, skutecznie oczyszcza, wybiela skórę, pozbywa się martwego naskórka uruchamiając procesy regeneracji, skutecznie tonizuje, nawilża i odżywia skórę twarzy i ciała.


W kosmetykach używa się całej rośliny: korzeni, łodyg, liści i kwiatów w stanie suchym i świeżym:

Oto kilka prostych przepisów:

  • Zalać drobno posiekaną łodygę mniszka lekarskiego ciepłą wodą. Kiedy woda ostygnie, tonikiem przecierać twarz rano i wieczorem. Taki zabieg wybiela piegi.

  • Liście mniszka gotować przez 15 minut w wodzie. Odcedzić i używać do przecierania skóry. Zalecane dla skóry suchej i normalnej.

  • Młode pokruszone kwiaty mniszka gotować 30 minut w 0,5 litra wody, po wystygnięciu wlać do butelki. Zaleca się przecierać twarz rano i wieczorem piegi i plamy starcze..

  • Suszone korzenie, liście, łodygi mniszka lekarskiego, posiekać, zalać olejem roślinnym, przykryć pokrywką i umieścić w ciemnym miejscu na 2 tygodnie, znów przecedzić.

  • Sok z mniszka lekarskiego to tradycyjny środek do usuwania trądziku, piegów i plam pigmentowych. Sok wyciśnięty z liści (ma przejść przez maszynę do mięsa lub sokowirówkę), delikatnie posmarować piegi 2-3 razy, miejsca – 4-5 razy dziennie aż do zauważalnego rozjaśnienia. Gdy sok wyschnie, twarz należy przetrzeć serwatką lub kwaśnym mlekiem.

  • Mieszanka soku z mlecza połączona z sokiem z pietruszki, pół na pół, jest skutecznym narzędziem do wybielania piegów i przebarwień. Tym płynem można przemywać piegi i przebarwienia 2-3 razy dziennie, aż zbledną

  • Zetrzeć świeże liście mniszka lekarskiego w moździerzu. Dodać odrobinę przegotowanej wody, a następnie wymieszać z równą ilością miodu. Nałożyć na twarz na 10-15 minut. Maska polecana jest dla suchej, starzejącej się skóry. Przed nałożeniem maski nasmarować twarz oliwą.

  • Młode liście mniszka lekarskiego (5-6 sztuk) pokroić na małe kawałki i rozgnieść w moździerzu. Wymieszać z 2 łyżeczkami twarogu i z białkiem jaja kurzego. Nanieść na twarz. Przed nałożeniem maski, dotknięte obszary skóry należy nasmarować sokiem z liści. Po 15-20 minutach zdejmij maskę i przetrzyj skórę kwaśnym mlekiem. Maska zmiękcza, odżywia i wzmacnia skórę.

  • Przepis na macerat z liści mniszka lekarskiego.

Liście mniszka lekarskiego rozgnieść i umieścić w przezroczystym słoju . Zalać olejem roślinnym do momentu, aż surowiec zostanie pokryty. Następnie, bez zakręcania słoika pokrywką zostawić słoik w ciemnym miejscu. Po dwóch tygodniach olej należy przelać przez sito do ciemnej szklanek buteleczki. Można przechowywać ten olej przez czas nieokreślony w lodóce. W przypadku oparzeń należy smarować uszkoszone obszary co godzinę.

Mlecze mogą być również spożywane i są dobrym źródłem błonnika. Wspomagają trawienie, a w przeszłości były stosowany w leczeniu szkorbutu ze względu na wysoki poziom witaminy C. Mają również działanie lecznicze przy niestrawnościach, infekcjach żołądka, jelit i układu moczowego.

Mlecz to jedna z moich ulubionych roślin! Ma tak wiele zastosowań i korzyści dla zdrowia!