To idealny mniszkowy balsam do suchych, popękanych i krwawiących rąk. Gdy żaden balsam mi nie pomagał, ta o to mniszkowa maść poradziła siebie w najgorszych przypadkach popękanej, suchej skóry, (olej z mniszka lekarskiego jest szczególnie przydatny w łagodzeniu popękanej skóry i bolesności, które towarzyszą pracy fizycznej i nie tylko !)
Przygotowanie:
Krok 1:
Wykonaj macerat z mniszka —>Jak przygotowywać swój własny macerat?
Wyparzony słoik z zakrętką;
- Olej (słonecznikowy, rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek) ja osobiście wszelkie maceraty wykonuje na słonecznikowym, ponieważ nie jełczeje tak szybko i jest bezzapachowy.
- Kwiaty mniszka ( zebrane, oddzielone od kwiatostanu i pozostawione na 1 dzień) wkładamy do uprzednio wyparzonego słoika, zalewamy olejem tak, aby całość była nim pokryta – w przeciwnym wypadku wystające części roślin zaczną pleśnieć – słoik zakręcamy, aby nie było dostępu powietrza i stawiamy z dala od słońca, codziennie potrząsamy słoiczkiem.
Macerat będzie gotowy za min 2 tyg 🙂 Po tym czasie macerat odcedzamy i przelewamy do ciemnej butelki, trzymamy w szafce lub lodówce.
Krok 2:
Wykonanie serduszek z mniszka lekarskiego
1/4 szklanki wosku pszczelego
1/4 szklanki masła shea (lub masła z mango, masło kokosowe)
1/4 szklanki maceratu z mniszka lekarskiego kilka kropli olejku lawendowego, opcjonalnie opakowanie do lodu, forma cukiernicza ( silikonowa) w kształcie serduszek
- Odmierz wosk pszczeli, masło shea i olej z nasion mniszka lekarskiego do metalowego pojemnika.
- Wstaw pojemnik do garnka gotującej się wody, tworząc prowizoryczny podwójny kocioł.
- Podgrzej zawartość do czasu, aż wosk pszczeli się stopi. Następnie dodaj pozostałe składniki. Przegrzane masło shea może stać się ziarniste, więc uważnie obserwuj mieszaninę i usuń ją z ognia, gdy tylko się rozpuści.
- Opcjonalnie: dodaj kilka kropel olejku lawendowego lub innego bezpiecznego dla skóry 🙂
- Przelej bazę do foremek i pozostaw to ostygnięcia.
Miłego dnia kochani !