fbpx
Zaznacz stronę

Cukier… ten słodki, smaczny składnik, który sprawia, że WSZYSTKO smakuje dobrze. Ale nie jest wcale taki dobry dla naszej skóry czy hormonów.

Istnieją dwie główne przyczyny trądziku.

1) Stan zapalny
2) Hormony

Niestety cukier wpływa na oba.

Cukier a trądzik

Badania wykazały, że cukier zwiększa stan zapalny w organizmie bardzo szybko. Stan zapalny nie zawsze jest zły. W rzeczywistości jest potrzebny do naprawy tkanek, zwalczania infekcji i eliminacji toksyn. Jednakże staje się problemem, gdy jest przewlekły. Poza kontrolowanym stanem zapalnym rozprzestrzenia się jak pożar i bardzo zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Co ciekawe, badacze pokazali nam, że osoby z trądzikiem mają znacznie wyższy poziom zapalny w organizmie, co wskazuje, że jest on przewlekły i wyjątkowo destrukcyjny. Dodatkowo, taki stan usuwa przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki, infekcje i choroby, pozostawiając nasze ciało i skórę bardziej podatnymi na infekcje, choroby i trądzik.

Czy zauważyłeś, że niektóre produkty spożywcze powodują wysyp na Twojej twarzy ? Przyczyną tego jest zapalenie jelit.

Omówmy związek hormonalny z cukrem i trądzikiem. Kiedy jemy cukier, nasz poziom glukozy we krwi rośnie. Nasza trzustka uwalnia insulinę, aby obniżyć poziom glukozy we krwi. Kiedy uwalniana jest insulina, powoduje ona produkcję hormonów androgenów (takich jak testosteron), co przyczynia się do wytwarzania nadmiaru sebum (oleju) w skórze i zwiększa wielkość ujść gruczołów mieszków włosowych, czyli porów. Co gorsza, kiedy często jemy zbyt dużo cukru (nie zapominajmy, że cukier jest w prawie każdym przetworzonym produkcie), nasze komórki stają się zmęczone, leniwe i mniej wrażliwe na insulinę. Oznacza to, że trzustka musi pompować więcej insuliny niż zwykle, aby obniżyć poziom cukru we krwi, tworząc błędne koło: stan zapalny, hormony androgenowe, nadmiar sebum i osłabiony układ odpornościowy…

Nie ma wątpliwości, że trądzik należy leczyć podchodząc holistycznie do ciała i eliminując cukier z diety. Absolutnie niezbędne jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz odzyskanie równowagi hormonalnej. Zarządzanie poziomem cukru we krwi jest kluczowe.
Podsumowując:

Cukier = zapalenie = TRĄDZIK

Cukier = zwiększona ilość insuliny = zwiększone androgeny = zwiększone wydzielanie łoju = TRĄDZIK

Czy cukier jest jedyną przyczyną stanu zapalnego i rozregulowanej gospodarki hormonalnej? Na pewno nie! Ale co jest istotne: eliminacja cukru to jeden z podstawowych kroków, które powinieneś wykonać na drodze do pięknej skóry!

Konkluzja: Jedz mniej cukru. Jesteś już wystarczająco słodka! ?